Inget iFokus

Inget

Läst 112 ggr
Condor
3

12 jordgubbar och 12 marshmallows för 170 spänn!

16,90 euro = ungefär 170 kronor för 12 jordgubbar och 12 marshmallows i en matafär i Österrike:

https://www.heute.at/s/supermarkt-will-knappe-17-fuer-dessert-mit-12-erdbeeren-100205687

Ibland lägger folk varor i sina vagnar utan att titta på priset, för att dom antar att det är en vara som inte kan kosta mer än en liten slant. Så kan man blir lurad. Man kan inte köpa någonting nuförtiden utan att titta på priset.

Supermärkte locken mit ihrem Riesen-Sortiment die Kunden. So auch in Niederösterreich: Dort gab es den Erdbeer-Marshmallow-Spieß – für 16,90 Euro.
  • Redigerat 2022-05-08 17:08 av Condor
Pilspets
0
#1

Suck…

TatsuOni
1
#2

Och här tycker jag att kilopriset på jordgubbar till midsommar är dyrt. Då är det ju ändå billigare än det där!


"Nästan allt går att använda till håret"

Värd för Hår, Träning. Skönhetsrecept, Te, Vikingar, & Medeltiden.

Medarbetare på Sagan om ringen, Hälsa, Goth, Återbruk & Musik

https://tatsu.blogg.se/

[Moon AppleGrey]
1
#3

#2: jo, så så är det ju efter vad man jämför med.
En kartong 400 g färska jordgubbar från spanien kostar drygt 60 kr hos min ica.
För ett par månader sedan låg priset på 46.

Condor
0
#4

#3:

Men 12 jordgubbar kan väl inte väga mer än 50-100 g och för 15 kronor får man en hel påse marshmallows.

[Moon AppleGrey]
1
#5

#4: det var ju det som var min poäng.
60 spänn för ett paket jordgubbar kan verka mycket, men det är inget om man jämför med priset i österrike.

Dock är det klart dyrare med jordgubbar i sverige nu än om man jämför med bara ett par månader bakåt.

Condor
0
#6

#5:

Om 3 veckor kan man plocka jordgubbar själv här och då är det förstås billigare.

Det där med 12 jordgubbar för 170 spänn betraktar jag som lurendrejeri, eftersom folk tänker att dom inte behöver att titta på priset när det handlar om något billigt. Sen blir det dyrt.

[Moon AppleGrey]
1
#7

#6: jo, blir förvisso billigare att plocka själv som du säger, men håller med om att det är rena ockerpriset för ynka 12 jordgubbar.

Condor
0
#8

Ett till exempel på lagligt bedrägeri. När man bara köper ett paket smör som väger 250 g och en halv liter mjölk, tittar man kanske inte på priset, för att man inte räknar med att det kostar mycket. Den här kvinnan tittade inte för att hon hade bråttom och betalade 9,98 euro för det. Det var inte ens ekologiska livsmedel. Smöret var det dyraste, som kostade 6,99 euro, dvs. 70 spänn för 250 g smör som kommer från djurfabriksproduktion.

https://www.heute.at/s/preis-wucher-10-euro-fuer-butter-und-milch-100206816

Da staunte eine Lehrerin aus NÖ nicht schlecht, als sie bei einer Tankstelle für Butter und Milch 10 Euro hinblätterte. 6,99 € kostet dort die Butter.
  • Redigerat 2022-05-14 11:33 av Condor